Kiedy nadchodzą cieplejsze dni chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu, oddając się beztroskiemu wypoczynkowi. Opalanie się, kąpiele w morzu czy też górskie wędrówki zapewniają nam mnóstwo przyjemności, jednak dla naszych włosów są one niezwykle szkodliwe. Zarówno promieniowanie słoneczne, jak i sól morska sprawiają, że włosy stają się przesuszone i matowe, a ich kolor płowieje. Dlatego tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja oraz odpowiednie kosmetyki.

szampon aloesowy

Jak chronić włosy przed słońcem?

Promieniowanie słoneczne jest niezwykle niebezpieczne nie tylko dla naszej skóry, ale również dla włosów. I chociaż ochrona skóry jest dla nas oczywista, często zapominamy o tym, aby zapewnić ochronę także włosom. Konsekwencją tego stają się suche i łamliwe pasma, których regeneracja wymaga wiele wysiłku. Dlatego podczas przebywania w słoneczne dni na świeżym powietrzu, należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć włosy. Konieczne będą kosmetyki z filtrem UV, na przykład mgiełka. Wiosną i latem w czasie warto stosować specjalne produkty ochronne do włosów, takie jak szampon czy odżywka. W czasie upału niezbędne będzie również nakrycie głowy, które dodatkowo ochroni nas przed udarem słonecznym. Może to być na przykład chusta, kapelusz lub czapka z daszkiem.

Szkodliwość wody morskiej i basenowej

Poza szkodliwym działaniem promieni słonecznych, latem nasze włosy narażone są również na negatywny wpływ wody morskiej oraz basenowej. Kąpiel zapewni nam mnóstwo rozrywki, ale jeśli w prawidłowy sposób nie ochronimy włosów, ich stan z pewnością się pogorszy. Zarówno sól morska, jak i chlor znajdujący się w wodzie basenowej, przyczyniają się do wysuszenia naszych włosów. Przez to stają się one matowe i łamliwe, a końcówki zaczynają się rozdwajać. Dlatego warto zabezpieczyć włosy przed zanurzeniem w wodzie, na przykład poprzez upięcie ich w kok. Natomiast po wyjściu z wody zaleca się ponowić aplikację kosmetyku z filtrem UV, gdyż mokre włosy są szczególnie narażone na uszkodzenia powodowane przez słońce. Po zakończeniu wypoczynku warto jest je umyć, aby spłukać osadzoną na włosach sól morską czy też chlor.

Dodatkowa pielęgnacja włosów

Wiosną oraz latem, gdy coraz częściej przebywamy na świeżym powietrzu, nasze włosy potrzebują dodatkowego wsparcia. Aby zachowały one jak najlepszą kondycję, należy zapewnić im odpowiedni poziom nawilżenia. Oprócz stosowania kosmetyków, takich jak na przykład maski, warto sięgnąć po aloes. Roślina ta ma bowiem silnie nawilżające działanie, jest też bogata w składniki odżywcze, niezbędne dla zdrowych i pięknych włosów. Wiele korzyści zapewni żel aloesowy, który można wykorzystać jako wcierkę, składnik płukanki do włosów lub dodatek do szamponu bądź odżywki. Równie ważna jest odpowiednia dieta, bogata w witaminy oraz sole mineralne, takie jak krzem czy cynk. Oprócz świeżych warzyw i owoców warto jeść na przykład migdały, płatki owsiane, szparagi czy też orzechy nerkowca. Dzięki temu wzmocnimy nasze włosy od wewnątrz. Należy również pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody.