Proces starzenia się skóry jest niestety nieunikniony, jednak można go znacznie opóźniać. Aby skóra była zdrowa i długo zachowywała młody wygląd muszą być spełnione pewne warunki. Otóż tkanki skóry muszą być właściwie nawilżone i odżywione oraz chronione przed wolnymi rodnikami i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dlatego też aloes jest bardzo często wykorzystywany do produkcji kosmetyków do codziennej pielęgnacji skóry.

Aloes - skład i właściwości

Aloes jest rośliną o niebywałych zdolnościach - potrafi zatrzymywać wodę wewnątrz liści, co umożliwia przetrwanie mu w trudnych i suchych warunkach. Dzięki odpowiedniej budowie liści, aloes może zamykać swoje pory i zapobiegać w ten sposób parowaniu wody na zewnątrz i utracie zawartych w niej cennych substancji. Nawet przecięty liść aloesu potrafi szybko sam się zagoić, by nie dopuścić do zbyt dużej utraty wody.

Poza tym miąższ z wnętrza liścia aloesu zawiera między innymi cukry złożone, sole mineralne, aminokwasy i enzymy. Mają one właściwości odżywcze, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, a także przeciwbólowe. Do dziś badacze nie są zgodni, co do tego, który ze składników aloesu jest główną substancją odpowiedzialną za jego tak liczne właściwości. Wiadomo jednak, że zawarte w liściu składniki odżywcze współpracują ze sobą i należy je wykorzystywać razem aby je w pełni wykorzystać.

Działanie aloesu na skórę twarzy i ciała

Aloes od lat jest znany jako roślina stosowana na oparzenia – była to pierwsza oficjalnie potwierdzona właściwość aloesu. Poza tym aloes jest szeroko wykorzystywany zarówno do pielęgnacji skóry, jak do celów leczniczych, między innymi z uwagi na to, że wykazuje zgodność pH ze zdrową ludzką skórą. Zarówno pH aloesu, jak i zdrowej skóry ludzkiej oscyluje w przedziale 5.2 – 5.6.

aloes forever na skórę

Badania potwierdzają, że starzenie się skóry jest najczęściej spowodowane utratą wody oraz działaniem wolnych rodników (oksydacja). A aloes ma tę cudowną właściwość zatrzymywania wody, a do tego potrafi ją wprowadzać do tkanek. Ponadto zawarte w aloesie składniki aktywne biologicznie działają odżywczo na skórę, z kolei antyoksydanty przeciwdziałają starzeniu się jej komórek. Biologicznie czynne składniki aloesu bardzo szybko są przez skórę wchłaniane i wnikają bardzo głęboko w warstwy naskórka, Zaleca się więc stosowanie czystego miąższu z aloesu bądź produktów, w których zachowane zostały wszystkie jego naturalne właściwości - na przykład

galaretka aloesowa, stanowiąca czysty żel z aloesu na neutralnym nośniku żelowym Jeśli posiada się aloes w doniczce można rozciąć liść rośliny i świeży miąższ (galaretowaty żel) nałożyć na skórę. Jednak należy wówczas zwrócić uwagę na to, aby żółty sok (aloina), wydostający się bezpośrednio spod skórki, nie dostał się na skórę, ponieważ ma działanie podrażniające. 

W odniesieniu do pielęgnacji skóry bardzo ważną rolę dogrywają zawarte w aloesie polisacharydy. Najbardziej aktywnym z nich jest acemannan, który jest bardzo ważnym składnikiem odpowiedzialnym za utrzymywanie w roślinie stałego poziomu wilgoci. Miedzy innymi właśnie dlatego skóra zaraz po nałożeniu żelu z aloesu staje się miękka i delikatna. Dodatkowo acemannan stymuluje krążenie oraz produkcję kolagenu, przez co skóra staje się bardziej elastyczna. Poza tym reguluje odczyn kwasowo-zasadowy skóry.

Aloes - podstawa pielęgnacji skóry, ponieważ:

- korzystnie wpływa na jej odbudowę i ochronę;

- spowalnia starzenie się komórek;

- odmładza,

- pomaga zachować właściwy poziom nawilżenia

- zabliźnia rany i przyspiesza gojenie.

© Uwaga opis autorski forever-suplementy.pl - kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów produktów lub ich fragmentów zamieszczonych w sklepie forever-suplementy.pl jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych