Aloes zwyczajny (Aloe vera) znany był już w Starożytności, kiedy to zaczęto wykorzystywać jego wszechstronne właściwości lecznicze i kosmetyczne. Jedną z pierwszych właściwości, jaką odkryto u tej rośliny, było jego działanie przeczyszczające. Grecy i Rzymianie aloesowi przypisywali działanie hamujące wypadanie włosów, z kolei Indianie wierzyli, że miąższ aloesowy wykazuje wszechstronne działanie kosmetyczne, w tym działanie odmładzające. Co ciekawe, o roślinie tej, jako gatunku dostarczającego wielu surowców leczniczych wspominano w najstarszych podręcznikach medycznych.

Dzięki swoim właściwościom aloes od dawna wykorzystywany jest w medycynie ludowej jako świetny kosmetyk. Od zawsze był też stosowany, jako składnik żywności, napojów czy kosmetyków. Około 3000 lat p.n.e. aloes był znany w Afryce, jako środek leczniczy, z kolei w starożytnym Egipcie z aloesu wytwarzano żywicę (zwaną alona) do balsamowania mumii.

 Liczne badania naukowe prowadzone nad poznaniem składu aloesu udowodniły, że jest to roślina zawierająca wiele bioaktywnych substancji, które zaliczane są do wtórnych metabolitów roślin. Większość z tych substancji wykazuje udowodnione właściwości prozdrowotne.

Czy warto pić aloes?

aloe vera forever - aloe vera gelTo pytanie pewnie zadaje sobie większość z nas, kiedy widzimy napoje aloesowe. Odpowiedź jednak jest prosta. Oczywiście, że tak. Skąd taka popularność soku z aloesu? Otóż to bogactwo wielu niezbędnych minerałów, w tym wapnia, magnezu czy fosforu. Oprócz nich w jego składzie znajdziemy też sód, cynk, a nawet żelazo czy mangan. W soku aloesowym obecne są też witaminy z grupy B, witamina C, kwas foliowy i beta-karoten. Co więcej, jest doskonałym źródłem aminokwasów i nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także enzymów- tak niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wszystkie składniki miąższu aloesu wykazują działanie synergiczne, co oznacza, że wzajemnie wpływają one na pozytywny wpływ na nasz organizm.

Co więcej, aloes zawiera też spore ilości przeciwutleniaczy, które chronią komórki organizmu przed reakcjami utleniania. Antyutleniacze zawarte w aloesie to witamina C, witamina E, taniny i flawonoidy. Badania dowodzą, że to właśnie działanie antyoksydacyjne komponentów aloesu zwyczajnego powoduje, że roślina ta wykazuje tak szeroko zakrojone działanie zdrowotne. Przeciwutleniacze słyną też ze wzmacniania odporności organizmu. Ponadto roślina ta posiada udowodnione działanie przeciwzapalne.

Picie soku z aloesu zalecane jest również w przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych, ponieważ reguluje on prace tych narządów wewnętrznych.. Stosowany jest też w trakcie kuracji oczyszczających organizm z toksyn, świetnie działa też na skórę. Główną zaletą aloesu w działaniu na skórę jest jej nawilżanie, dlatego też właściwość ta została doceniona przez producentów kosmetyków.

© Uwaga opis autorski forever-suplementy.pl - kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów produktów lub ich fragmentów zamieszczonych w sklepie forever-suplementy.pl jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.Jeden tekst naszego autorstwa kosztuje 10 000zł netto.